Az igazi férfiak fával dolgoznak...

A honlap célja azoknak az ismereteknek az összegyűjtése, amelyek a famegmunkálással kapcsolatosak, légyen asztalos, faesztergályos vagy éppen fafaragó.

Hyundai SDB 8 – az én gyalum

    Majd minden kezdő életében elérkezik az a pillanat, amikor kéziszerszámok sorát felváltják az asztali gépek. Persze általában egy körfűrész az első, mintegy „megszüntetve” a lapszabászatok és barkács áruházak által kínált méret és hossz kínálatot, olyanra és akkorára szabhatjuk anyagainkat, amennyire és amekkorára szükségünk van. Aztán persze, amikor megnyílik a lehetőségek tárháza, bizony a második választás egy asztali gyalu, ami ha lehet, legyen „2in1”, vagyis egyengető és vastagsági, egy amatőr igényeihez igazodva. Mint minden nagyobb vásárlás előtt, ismerősöktől, az internetről és egyéb információforrásokból próbáltam a hazai kínálatból, ami valljuk be, e tekintetben inkább szegényesnek mondható,a lehető legjobbat választani. Az én választásom a Hyundai gyártmányú SDB-8 típusra esett.

hyu1.jpg hyu2.jpg

    A típusjelölésben szereplő 8-as szám a vágási szélesség, coll-ban megadva. Ez a valóságban némiképp több, mint 205 mm. Az amatőr gyakorlatban ezzel a legtöbb alkalmazott, vagy előforduló méretet meg lehet munkálni. (Aki gyalu vételén töri a fejét, az rögtön gondolkodjon egy porelszívó megépítésén vagy megvásárlásán is – a szerző megj.) Gyakorlatilag 210 mm vastag anyagot képes egyben megvastagolni, azonban ritka egy látvány lenne, ha egy 150*150 méretű gerendán próbálnánk ezt meg, alighanem nagyot fordulna a világ. A gép erőforrásaként egy 1,2 kW soros-kommutátoros motor szolgál, az áttételből és a tengely fordulatból visszaszámítva, közel 12000 1/perc fordulattal. Ezen motorok nagy előnye, hogy adott térfogatban nagyobb teljesítmény leadására alkalmasak, de egyben nagyobb hőterhelés mellett, magyarán jobban melegszenek, így tartós, hosszabb távú igénybevételre csak elvétve alkalmasak. Ez a kézikönyv első oldalán is közli a gyártó, „barkács” jellegű igénybevételre való alkalmasságot. Tapasztalataim szerint ez olyan jó félórás egyhuzamban való működést jelent, ami szakaszos üzemeltetéssel elég jól kitolható.

Szerkezeti felépítés

    Hát az első belső vizsgálódásra eléggé ellentmondásos kép alakult ki bennem. A gép felépítését tekintve egy még tisztességesnek is aligha mondható mm-es hajlított lemez vázból került összeállításra. A szerkezeti elemek nagy része sajtolt, az egyengető asztal mindkét fele alumínium öntvényből készült. Sajnos a vásárláskor a gép dobozában nem volt benne a asztal vezetője is, ezt pár hét elteltével sikerült pótolni.

hyu12.jpg

    Ekkor viszont igazolódni látszott a mondás, „ami egyenes, az lehet görbe is”. A fémből készült vezető, és talán a képen is látszik, a hosszú út során nem csak elgörbült, vélhetően a nedvesség hatására kissé meg is „vetemedett”, így hamarjában készíteni kellett egy megfelelő készséget az üzemszerűen is jól használható pótlására.

    A vastagoló asztal kissé vastagabbnak tűnő anyagból készült, azonban a bevonásra használt festék a gyakorlatilag a tükörsima, már gyalult felületre is kellően tapad, bármilyen ellen-tevékenység (visszatörölt, filmszerű olajbevonat, kisebb fogás alkalmazása stb.) ellenére. A már kész, leegyengetett, tükörsima felületet véletlenszerűen húzott, kék sávokkal próbálta a gép hangulatosabbá varázsolni.

hyu15.jpg

    No már most, az nem járja, hogy minden, itt elkészült alkatrésznél a „festett” oldal nem látható részre kerüljön, vagy éppen ez a elkészült darabot, ezt eltakarandó, kékre fessek. És ha már lúd, legyen kövér, egy darab maradék laminált padlódarabot alkalmasint az asztalra rögzítve, vesztettem ugyan 7 mm-t a vastagsági kapacitásból, viszont sok szent...től és kínlódástól kímélt meg, mely a mai napig is elsőosztályúan működik.

    Az egyengető rész fogadó asztalának hossza megközelítőleg 35 cm, az indító rész ennek gyakorlatilag tükörképe, alumínium öntvény precízen síkba munkálva. Az egyengetés max fogásmélysége egy külön skálán leolvashatóan max 2 mm fogásmélységig lesüllyeszthető, ehhez képest ez azonban nagyon megterhelő a gép számára.

hyu5.jpg

    Bár a süllyesztés után ez az asztalrész némiképp „kotyog”, ez a használatot döntően nem befolyásolja. A kialakításból adódóan elsősorban rövidebb, 1-1,5 m hosszú anyagok megmunkálása, egyengetése kényelmes feladat. Az ennél esetlegesen hosszabb daraboknál a lehajlásból adódóan nem biztosított a kellő egyenesség. Ugyan használhatunk padszolgát, ami megkönnyíti helyzetünket, de kis magassági eltérés esetén menthetetlenül görbeséget viszünk a egyengetni kívánt anyagba.

    Az elszívó csonk egy műanyagházas, az egyes funkcióknak megfelelően át kell szerelni, ami nem mindig gyorsan és egyszerűen kivihető feladat.

hyu14.jpg

    A csonk belső átmérője 55 mm, ami leginkább ipari porszívó rácsatlakoztatását, de adapter segítségével bármilyen elszívó rácsatlakoztatható. Az elszívó két oldalán találhatók a biztonsági kapcsoló reteszelését feloldó, leginkább kulcsra hasonlító alkatrészek. Felrakott elszívó csonk nélkül a gép nem indítható, ami kellően biztonságossá teszi a használatot. A gép átszerelése sem egy ördöngösség, 2-3 perc alatt kényelmesen átállítható az egyik funkcióról a másikra, ami persze gyakori váltások esetén már nem egy kellemes, ismétlődő művelet.

    A szerkezeti kialakításból adódóan van egy jó és egy rossz hírem:

    Jó hír: a kis súlyból adódóan könnyen arrébb lehet tenni, nem hajlik meg a polc alatta. De pusztán csak ennyi.

    A rossz viszont, hogy egyúttal a gép a hőn áhított stabilitásból, merevségéből – a fenntiekből adódóan – veszített. Használatkor masszívan az asztalhoz kell csavarozni, ami elsősorban kis belterületű műhely esetén némi plusz munkát ad a használónak, illetőleg ebből adódóan be is határolja. A lemez vázat még belső alak alkalmazásával sem próbálták merevebbé tenni, ami a váz esetleges deformitásához vezethet, de elsősorban hosszabb távon. Így nagyobb tömegű, terjedelmesebb anyagok megmunkálására teljességgel alkalmatlan, de vélhetően ez nem is volt célkitűzés a gép megalkotásakor. A behúzó és kitoló henger meghajtásáról is a főmotor gondoskodik, áttételeken keresztül, nem is lehet ez másként egy ilyen kis gép esetén.

    A gyalukések anyaga nagyvalószínűség szerint felületi edzéssel ellátott HSS kés, erre vonatkozó utalás nem lelhető fel, a saját mérés alapján a kések élszöge 43 fok, amelyek az első élezésig, kb 6-7 munkaóra, teljesen megfelelően működött. Síkköszörűs élezést közvetően azonban a kések használhatósági élettartama csökkenni látszik, erre alapozom a felületi edzést, tapasztalat szerint 4-5 óra használatot tesz lehetővé. Figyelembe véve a javasolt maximum 2-szeri élezést, ez mintegy 20-25 hasznos munkaórát jelent egy késpárra vetítve, ami nem egy magas óraszám.

    A vastagsági asztalt mozgató csavarorsók nem rendelkeznek külön burkolattal, mondhatni a munkatérbe kerültek, így a rákerült forgácsok,szennyeződések bekerülve az emelő rendszerbe, okozhatnak némi meglepetést. Sajnos ezek későbbi elburkolása sem lehetséges, ezzel kell együttélni.

Használat, tapasztalato

    A műszaki paraméterek alapján egyengetéskor 2 mm, vastagoláskor 3 mm fogást képes a gép ledolgozni. A gyakorlatban elmondható, hogy a motor teljesítménye ezt nem igazán teszi lehetővé. Nyög, zúg, krákog, nehezen, de legyűri ugyan az akadályt, de a megmunkált felület minősége erősen kívánnivalót hagy maga után. 1-1,5 mm-es beállítással könnyen és szépen dolgozik. De hát ezzel aligha mondtam újat. Ugyanez mondható el a vastagolással kapcsolatban is. Ugyan itt nagyobb fogást állíthatnánk, azonban ezt a szerkezeti kialakítás sem teszi lehetővé, legalábbis saját tapasztalatom alapján. Az anyag az egyengető asztal szélén egyszerűen megakad, ha az asztal leengedve maradt egyengetést követően. Igazán belefért volna valahol az a pár milliméter...

    A gép működés közben elég nagy zajjal dolgozik, hallásvédő használata javallott, ami leginkább a motornak tudható be. A gyaluhenger anyag szintén alumínium, ami azért is rejt némi veszélyt magában, ha a késeket szorító acélcsavarokat esetleg túlhúznánk, a menet könnyen megszakadhat a henger anyagában, ami aztán végső soron annak cseréjét eredményezheti. A saját gépem már kétszer megjárta a maga szervízútját. Először a motor kefetartóhídja tört el használat közben. Míg a gép a szerelőnél vesztegelt, megérkezett a egyengető asztal vezetője. A rövid pauza alatt legalább volt idő egy újat készíteni, természetesen egy barátom gyalujának igénybevételével. A szervizből visszakerült gép azonban nem sokáig adott okot az örömre, mivel rövid használatot követően egyszerűen letört a késhenger ékszíjtárcsa felőli vége. Utólag visszagondolva a történésekre, nagy valószínűséggel az ékszíj túl lett feszítve, ez okozhatta a törést. A szerviz ellenvetés nélkül cserélte ki a meghibásodott alkatrészt, azóta problémamentesen használom.

    A hibái és gondjai ellenére megszerettem. Aránylag gyorsan áthelyezhető, csak az a fránya rögzítés ne lenne... Viszont aránylag kis méretével tényleg elég jól elrakható az útból, ha nincs rá szükség, így ha lenne ágy a műhelyben, akkor akár az alá is rakható lenne :), de hát momentán nincs. A gép összességében magában hordozza a távoli kelet ígéreteit a nyugat szürke valóságával. Aki ezt képes elfogadni, annak jó vétel mindenképpen. Mindazok, akik hétvégenként, alkalomszerűen van gyalura szükségük, azoknak mindenképpen ajánlom, mint ahogy azok is jól járnak vele, akik a garázs szegletében kénytelenek meghúzódva készíteni egyszerű vagy összetettebb remekműveiket. A kések beállítása kissé mecerásnak mondható, mivel a beállító csavarok és a rögzítő csavarok egyszerre nem hozzáférhetők, de aránylag gyorsan kivitelezhető. Bár a műszaki adatok alaján 10 mm-nél vékonyabb anyag nem munkálható meg vele, én készítettem már 2 mm-es lapokat is, elsősorban díszítő berakások készítéséhez. Általában a gyaluknál éppen az ilyen kis méretek esetén félő, hogy a gép szétveri a vékony anyagot, azonban bizton állíthatom, biztonsággal sikerült vennie ezt az akadályt is. Ennek a pár gondolatnak a megosztása másokkal elsősorban inkább amolyan „nézzünk mögé a dolgoknak” elv alapján született. Remélhetőleg egy gép vásárlása esetén, „no erre nem is gondoltam” sikerül új megvilágításba helyezni a megfelelő asztali gyalu kiválasztását. És ahogy azt már említettem az előzőekben, kevés olyan művelet van, ami olyan mennyiségű forgácsot képes készíteni, mint a gyalulás, következésképpen érdemes egy elszívóval végzett árukapcsolásban történő beszerzést előnyben részesíteni. :)


További szép napot!





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 3
Heti: 37
Havi: 301
Össz.: 67 490

Látogatottság növelés
Oldal: Hyundai SDB 8 - Egy gyalu csupán a sok közül ...
Az igazi férfiak fával dolgoznak... - © 2008 - 2024 - faesztergalyos.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »